Jak obliczyć ile ton kostki będzie potrzebne do ułozenia nawierzchni?

Wydajność kostki granitowej jest różna  w zależności od jej wymiarów. Im mniejsza kostka tym większa jest jej wydajność. Wydajność kostki to ilość m2, które możemy ułożyć z jednej tony kostki granitowej. Należy jednak pamiętać, że wymiary kostki granitowej mogą być różne u każdego z producentów, oraz o tym że wraz ze wsrostem rozmiaru kostki spada jej wydajność. Granit to kamień stosunkowo ciężki a jego waga waha się w okolicach:

  • 2650kg/m3 - granit strzegomski
  • 3000kg/m3 granit ze Szwecji (gabro,vanga)

 

Jeśli nie wiesz jak obliczyć ile ton kostki granitowej będzie potrebne do ułożenia twojej nawierzchni, przedstawiamy prostą tabelę pozwalającą przeliczyć Tony na powierzchnię kostki brukowej. Aby obliczyć wydajność wystarczy podzielić całkowitą powierzchcnię nawierzchni przez ilość współczynnik podany w poniżeszej tabeli.

Ważne:

Obliczając powierzchnię należy jednak pamiętać, że oprócz samej kostki granitowej jest jeszcze fuga. Dlatego też obliczając należy bezpiecznie przyjąć lekki margines. Jaki to zależy od brukarza i rozmiarów kostki. Zawsze jednak lepiej brać kostkę z lekkim zapasem.

Wydajność dla 1 tony kostki przedstawia poniższa tabela

Rodzaj kostki rozmiar 4/6 8/11 15/17
kostka granitowa szara wydajność 8 – 8.5 m2 4.5 – 5 m2 2.5 m2
kostka granitowa szaro-ruda wydajność 8 – 8.5 m2 4.5 – 5 m2 2.5 m2
kostka granitowa czarna wydajność 7.5 – 8 m2 4.5 – 5 m2  
kostka granitowa czerwona wydajność 7.5 – 8 m2 4.5 -5 m2  

 

Related Postswydajność kostki granitowej kostka ile jaka powierzchnia jak obliczyć powierzchnię granitu ton tony tona zużyć ile schodzi układanie kamienia kostki brukowej kamień brukarstwo Poznań Warszawa Toruń Wrocław Kraków Bydgoszcz Włocławek Grudziądz Gdańsk Gdynia Sopot Inowrocław Grudziądz Golub-Dobrzyń Solec-Kujawski usługi brukarskie

0 Comments

    Leave a Reply